واردات مواد اولیه نساجی با هدف سودآوری و تامین نیازهای داخلی

واردات مواد اولیه نساجی با هدف سودآوری و تامین نیازهای داخلی

واردات مواد اولیه نساجی با هدف سودآوری و تامین نیازهای داخلی

واردات مواد اولیه نساجی و تامین نیازهای داخلی

مواد اولیه مورد نیاز صنعت نساجی را می‌توان به گروه‌های مختلفی تقسیم کرد. این گروه‌ها به انواع الیاف و نخ‌ها، پنبه، مواد شیمیایی، روان‌کننده‌های صنعتی و رنگ‌ها و جوهرها و برخی از انواع پارچه، پشم و چرم تقسیم می‌شوند. صنایع تولیدی داخلی در حوزه نساجی طی سه دهه اخیر فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده‌اند و به‌تنهایی پاسخ‌گوی صنعت نساجی و پوشاک کشور نیستند. در این‌جا نقش بازرگانان برای تامین نیازهای این صنعت پررنگ می‌شود و به‌دلیل تداوم نیازهای داخلی، واردات مواد اولیه نساجی را می‌توان وارداتی سودآور دانست. در این مطلب با نکات، شرایط و قوانین این از واردات آشنا می‌شویم.

شرایط صنعت نساجی کشور

صنعت نساجی ایران یکی از قدیم‌ترین صنایع کشور است در حدود یکصد سال قدمت دارد. توانایی بالای ایجاد اشتغال یکی از مزیت‌های اساسی این صنعت است. واحدهای نساجی در ایران چیزی در حدود ۸ تا ۹ هزار واحد هستند که ۱۵ درصد کل سرمایه‌گذاری صنعتی را به خود اختصاص داده‌اند. این صنعت به‌دلیل اتخاذ برخی سیاست‌های غلط طی چند دهه اخیر و بروز تحریم‌های بین‌المللی با مشکلاتی اساسی دست‌وپنجه نرم می‌کند. برخی موانع صنعت نساجی ایران را با هم مرور می‌کنیم:

⦁ بالا بودن هزینه‌های تولید و قیمت تمام‌شده اقلام تولیدی نساجی نسبت به کشورهای رقیب
⦁ فرسودگی ماشین‌آلات و خطوط تولید به‌ویژه در واحدهای تولیدی متوسط
⦁ شبکه توزیع بسیار سنتی و ناکارآمد
⦁ عدم وجود حمایت‌های لازم از برندها و نام‌های تجاری ملی
⦁ وجود برخی محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی در طراحی محصولات در عرصه مد
⦁ نبود هدف‌گذاری و چشم‌انداز در بنگاه‌های این صنعت
⦁ وجود فرهنگ خرید پوشاک خارجی
⦁ وجود شرایط شدید قاچاق کالا
⦁ مشکلات زیاد در زمینه تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت نساجی

رشد صنعت نساجی ایران با وجود موانع

با وجود تمامی مشکلات ذکر شده و همچنین مساله اختصاص نیافتن ارز دولتی به برخی مواد اولیه این صنعت، بر اساس آمارهای رسمی وزارت صمت، این صنعت از سال ۱۳۹۲ تاکنون با وجود برخی فراز و نشیب‌ها همواره در حال رشد بوده است. برای مثال میزان تولید نخ پلی‌استر طی ۵ سال از سال ۹۲ تا ۹۷ رشدی ۲۲ درصدی داشته است و تولید الیاف پلی‌استر رشدی ۳۸٫۹ درصدی را تجربه کرده است. همچنین نخ پنبه‌ای دارای رشدی ۲۴ درصدی بوده است. میزان رشد صنایع فرش و پوشاک نیز قابل توجه بوده است که افزایش برندهای ملی و افزایش فروش و صادرات این برندها از علائم رشد این صنایع است. تمامی این نشانه‌های پیشرفت، از سوی دیگر نشانه‌هایی برای وجود فرصت‌های قابل توجه در زمینه واردات مواد اولیه نساجی هستند.

نیاز صنعت نساجی به واردات مواد اولیه نساجی

فراز و نشیب‌های صنعت نساجی در دوره‌های رکود باعث کاهش میزان تقاضای کارخانه‌ها به مواد اولیه می‌شد و این کاهش به تولید کنندگان مواد اولیه نساجی نیز ضربه می‌زد. به‌طوری که بسیاری از این تولید کنندگان به کسب‌وکارهای دیگری رو آوردند. بنابراین امروزه صنعت نساجی کشور به‌شدت نیازمند کالاهای وارداتی از نوع مواد اولیه نساجی است.

یکی از مراجع تهیه این نوع مواد در کشور بورس‌های کالا و انواع مواد اولیه در ایران است؛ اما عرضه قطره‌چکانی در این بورس نیز باعث شده است که بهترین شرایط ممکن برای واردات مواد اولیه نساجی در سال‌های اخیر برای بازرگانان فراهم شود. در حال حاضر واردات مواد اولیه نساجی از کشورهای تایوان، چین، کره جنوبی، ترکیه و برخی کشورهای دیگر همسایه ایران رواج دارد.

تنوع بالای مواد اولیه نساجی برای واردات

از صنعت نساجی با عنوان دومین صنعت استراتژیک کشور یاد می‌شود. رشد این صنعت در سال‌های اخیر علاوه‌بر ایجاد فرصت‌های شغلی و تامین بخشی از نیاز بازارهای داخلی باعث افزایش صادرات محصولات این صنعت شده است. نکته قابل توجه در این زمینه این است که تمامی این فرصت‌ها و تداوم توسعه صنایع نساجی و پوشاک، تنها با تامین به‌موقع مواد اولیه این صنایع ممکن می‌شود. تنوع مواد اولیه صنعت نساجی یکی از مزایای این نوع از واردات است. واردات انواع نخ، انواع الیاف، مواد اولیه شیمیایی برای تولید الیاف و مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز دستگاه‌های این صنعت از مواد متنوع این نوع از صادرات هستند

مواد اولیه نساجی با توجه به زنجیره تولید در این صنعت

صنعت نساجی دارای یک زنجیره طولانی تولید است. این زنجیره از پنبه‌وش و کارگاه‌های تولید برخی الیاف طبیعی و مصنوعی شروع می‌شود و تا تولید انواع پارچه و پوشاک ادامه می‌یابد. در این نگاه تمامی ماشین‌آلات تولید در هر بخش از این زنجیره نیازمند برخی مواد اولیه مانند روغن‌ها و روان‌کننده‌های صنعتی هستند. همچنین می‌توان نیازهای هر حلقه از این زنجیره را بررسی کرد و روی آن‌ها برنامه‌ریزی کرد.

مواد اولیه نساجی از نوع الیاف

هرگونه نخ و محصولات نساجی در کشور از مواد اولیه نساجی از انواع الیاف ساخته می‌شوند. این الیاف اشکال گوناگونی دارند و در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. بخشی از این الیاف در کشور تولید می‌شوند اما بخش اعظمی از آن‌ها نیز از خارج از کشور تامین می‌شوند. انواع الیاف مورد استفاده در بخش‌های مختلف صنایع نساجی را با هم مرور می‌کنیم:

الیاف طبیعی با منشا حیوانی: انواع پشم حیوانات و ابریشم
الیاف طبیعی با منشا گیاهی: پنبه، ⦁ کنف، کتان، سیسال، کناف و لیف
الیاف مصنوعی با پلیمرهای مصنوعی: اکریلیک، نایلون، نومکس، پلی‌استر، اسپندکس و کولار
الیاف مصنوعی با پلیمرهای طبیعی: لیوسل، کوپر آمونیم، پلی نوزیک، ویسکوز ریون و استات
الیاف معدنی: آزبست و پنبه نسوز

واردات رنگ‌های صنعت نساجی

در میان مواد اولیه نساجی، پس از الیاف، نوبت به رنگ‌های نساجی می‌رسد. تولید رنگ‌های نساجی نیازمند فناوری‌های پیشرفته است؛ از این رو بخش اعظم این رنگ‌ها از خارج از کشور تهیه می‌شوند. حتی رنگ‌های نساجی که در ایران تولید می‌شوند هم نیازمند مواد اولیه‌ای هستند که می‌توان بر روی واردات آن‌ها نیز سرمایه‌گذاری کرد و کیفیت این مواد اولیه شیمیایی برای تولید رنگ نساجی بر کیفیت رنگ تولید شده نهایی اثرگذار است

انواع رنگ در صنعت نساجی

رنگ‌های صنعت نساجی را می‌توان به دو گروه کلی رنگ‌های طبیعی و رنگ‌های مصنوعی تقسیم کرد. رنگ‌های طبیعی نساجی دارای دو منشا حیوانی و گیاهی هستند. از بین رنگ‌های گیاهی، رنگ‌هایی که از پوست میوه گردو، انار، برگ مو و گیلاس تهیه می‌شوند. این نوع از رنگ‌ها همچنین بیشتر برای رنگرزی الیاف طبیعی کاربرد دارند. رنگ‌های طبیعی عموما در ابتدا کدر هستند اما با چندبار شست‌وشو جلای بیشتری پیدا می‌کنند و زیباتر دیده می‌شوند.

رنگ‌های مصنوعی از مواد اولیه شیمیایی ساخته می‌شوند. این رنگ‌ها بیشتر در رنگرزی الیاف مصنوعی کاربرد دارند. رنگ مصنوعی نساجی بعد از رنگرزی معمولا بسیار تند هستند اما برخلاف رنگ‌های طبیعی، کم کم و با شست‌وشوی پارچه، ذرات آن‌ها از الیاف پارچه جدا می‌شود و کم‌رنگ می‌شوند.

رنگ‌های رنگینه و رنگ‌دانه

رنگ‌های نساجی را از نظر اندازه ذرات نیز می‌توان تقسیم‌بندی کرد. رنگ‌هایی با ذرات درشت را رنگدانه یا پیگمنت (Pigment) می‌نامند. پیگمنت‌ها به‌دلیل ابعاد درشت ذرات در آب حل نمی‌شوند. از این رو باید قبل از عملیات نساجی آن‌ها را روی پلیمرها اعمال شوند. نوع دیگر این دسته، دیسپرس‌ها هستند. هردو این نوع از رنگ دارای ثبات مناسبی هستند.

نوع دیگر رنگ‌های نساجی از نظر ابعاد ذرات، ذرات بسیار کوچک‌تری دارند و به‌همین دلیل در آب نیز حل می‌شوند. این نوع از رنگ‌ها با نام رنگ‌دانه یا رنگ‌زا شناخته می‌شوند و بیشترین کارایی را در صنایع نساجی دارند. این رنگ‌ها خود انواع مختلفی دارند که عبارت است از:

رنگ‌های خمی: یکی از انواع بسیار پرکاربرد رنگ‌های نساجی هستند. از این نوع رنگ بیشتر در رنگرزی الیاف طبیعی با منشا گیاهی کاربرد دارند. مانند انواع پارچه‌های پنبه‌ای و کتان. یکی از ویژگی‌های این نوع از رنگ، مقاومت بالا نسبت به کلر محلول در آب در زمان شست‌وشو است
رنگ‌های بازیک یا کاتیونیک: این رنگ‌ها دارای ویژگی قلیایی هستند و از آن‌ها برای رنگرزی الیاف پشم، اکریلیک و ابریشم استفاده می‌شود
رنگ‌های اسیدی: این رنگ‌ها دارای ویژگی اسیدی هستند. از این رنگ‌ها بیشتر برای رنگرزی الیاف با منشا جانوری مانند أنواع پشم استفاده می‌شود
رنگ‌های کرم‌دار: بیشتر در رنگرزی الیاف پشم و ابریشم استفاده می‌شوند
رنگ‌های مستقیم: در رنگرزی الیاف جانوری و گیاهی کاربرد دارند

واردات مواد اولیه شیمیایی صنعت نساجی

در صنایع نساجی مواد اولیه شیمیایی گوناگونی کاربرد دارند. یکی از آن‌ها مونو اتیلن گلیکول است. این ماده که به آن اتیلن گلیکول نیز می‌گویند، ساده‌ترین عضو خانواده گلیکول‌ها است و دو کاربرد عمده داره. یکی تولید ضدیخ و دیگری به‌عنوان یک ماده اولیه در تولید الیاف پلی‌استر. ساخت جوهر چاپ، انواع رنگ‌ها و صنایع بسته‌بندی از دیگر کاربردهای این ماده است.

اسید ترفتالیک یا ترفتالیک اسید، یک ماده اولیه شیمیایی دیگر در صنعت نساجی است که در تولید پلی‌استر و الیاف پلی‌استر کاربرد دارد. اسید ترفتالیک یکی از مهم‌ترین مواد اولیه شیمیایی در صنعت پتروشیمی است که برای تولید ماده مشهور پلی اتیلن ترفتالات یا PET مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارازایلین نیز یک ماده اولیه صنعت نساجی است که از آن در تولید الیاف پلی‌استر استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای پارازایلین می‌توان به این موارد اشاره کرد:

⦁ ساخت محصولات PET
⦁ ساخت محصولات مصرفی لوازم آرایش
⦁ تولید پارچه‌های پرده‌ای
⦁ تولید انواع پوشاک
⦁ تولید انواع روکش
⦁ فیلم برای اشعه ایکس
⦁ نوار مغناطیسی
⦁ فیلم عکاسی
⦁ عایق الکتریکی

قوانین واردات مواد اولیه نساجی

در واردات مواد اولیه نساجی از انواع نخ و الیاف و همچنین ترخیص آن‌ها باید نهایت دقت را به خرج داد؛ زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند باعث ایجاد زیان‌هایی جبران‌ناپذیر شود. برای اطلاع از تعرفه گمرکی انواع نخ و الیاف به کتاب مقررات واردات و صادرات بخش یازدهم مراجعه کنید

مراحل واردات مواد اولیه نساجی

واردات هرنوع کالا از جمله مواد اولیه نساجی نیازمند طی مراحلی است. نخستین مرحله آشنایی با قوانین کلی واردات کالا و قوانین اختصاصی مانند دریافت کد تعرفه مربوط محصول وارداتی است. آشنایی با قوانین بانکداری بین‌المللی و شیوه‌های نقل‌وانتقال مالی و قوانین گمرکی از دیگر آگاهی لازم در این مرحله است.

انتخاب نوع مواد اولیه نساجی یکی دیگر مراحل مقدماتی در این نوع از واردات است. در این مرحله شما باید نسبت به نیازهای داخلی نسبت به محصول مورد نظر و قیمت آن در داخل کشور اطمینان پیدا کنید.

مرحله دیگر انتخاب تامین کننده کالا در خارج از کشور است. در این مرحله شما می‌توانید به کشورهای مبدا سفر کنید و با بازارهای تولید و عمده‌فروشی‌ها آشنا شوید و یا از خدمات مشاوره شرکت‌های بازرگانی داخلی و خارجی استفاده کنید. برخی از مراحل دیگر در این نوع از واردات عبارتند از:

⦁ اخذ مجوزهای لازم برای واردات مواد اولیه مورد نظر
⦁ تعیین قیمت خرید
⦁ تعیین هزینه‌های کلی این نوع از واردات از ثبت قرارداد، هزینه‌های گمرکی و حمل‌ونقل
⦁ عقد قرارداد با تامین کننده کالا
⦁ انتخاب روش حمل‌ونقل
⦁ ترخیص کالا از گمرکات کشور

واردات مواد اولیه نساجی از چین

طی سال‌های اخیر کشور چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در عرصه‌های واردات و صادرات بوده است. این مساله در زمینه صادرات البته بسیار پررنگ‌تر بوده است و چین نخستین و برترین تامین کننده کالاهای وارداتی به ایران بوده است. بر اساس آمارها در سال ۹۹ مبدا اصلی واردات کشور شامل کشور چین با بیش از ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار و ترکیه با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده‌اند

کشور چین بزرگ‌ترین تولید کننده پوشاک در سراسر جهان است. صنایع نساجی در چین بخش اعظمی از کالاهای صادراتی چین به سراسر دنیا را تشکیل می‌دهند و بزرگ‌ترین بازارهای نساجی و پوشاک در جهان نیز در کشور چین واقع شده‌اند. این کشور همچنین یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان مواد اولیه شیمیایی است و در حال حاضر بسیاری از مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع کشور از جمله صنعت نساجی از چین به ایران وارد می‌شوند. شرکت‌های تولید کننده محصولات نخ و الیاف و پارچه در چین آن‌قدر زیاد هستند که حتی تهیه فهرستی از آن‌ها به چیزی بیش از حجم این مقاله نیاز دارد. با این‌حال ما در این بخش چند تولید کننده برتر انواع نخ و الیاف را که بازرگانان می‌توانند مواد اولیه نخ مورد نیاز صنعت نساجی کشور را از آن‌ها تهیه کنند (به‌عنوان نمونه) معرفی می‌کنیم.

شرکت صادرات و واردات Ningbo Toway

شرکت صادرات و واردات Ningbo Toway با نام کامل Ningbo Toway Import and Export Co., Ltd در خیابان Jingjia از شهر Ningbo و استان ژجیانگ چین واقع شده و یکی از برترین تولیدکنندگان نخ در کشور چین است. برخی از اطلاعات این شرکت عبارتند از: ۸۰۰ کارمند، ۷۰ هزار متر مساحت شرکت، ۸ هزار دستگاه ریسندگی پشم دوک، ۳ هزار دستگاه شنل دوک، ۳۸۰ دستگاه قلاب‌بافی سیلندری، ظرفیت تولید ۲ هزار تن متریک در سال و فروش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سال. این شرکت بین ۷۰ تا ۹۰ درصد محصولات خود را به‌کشورهای مختلف دنیا صادر می‌کند که عبارتند از:

⦁ نخ پشم
⦁ نخ مخلوط پشم
⦁ نخ مخلوط ویسکوز
⦁ نخ پنبه‌ای مخلوط
⦁ نخ ترمه

شرکت Guangdong Kanghuatai Textile

شرکت Guangdong Kanghuatai Textile در خیابان جین هوآ غربی از شهر فوشان در استان گوانگدونگ چین واقع شده و یکی از تامین‌کنندگان بزرگ نخ در چین است. اطلاعات این شرکت عبارتند از: ۱۳۰۰ پرسنل و کارگر تمام وقت، ۳۰۰ دستگاه بافندگی، بیش از ۴۰۰ هزار واحد تولید دوک نخ، یک واحد دمنده و کاردینگ هاتزلر، یک ماشین کشش ریتر سوئیسی، یک دستگاه چرخاننده SAURER و دستگاه بافندگی هوا جت تویوتا. این شرکت دارای ۱۵ خط تولید مجزا است و سالانه بیش از ۵۰ میلیون دلار درآمد دارد. برخی از محصولات این شرکت عبارتند از:

⦁ نخ پنبه
⦁ رنگ طبیعی پنبه
⦁ نخ الیاف کربن بامبو
⦁ نخ چند رشته‌ای
⦁ الیاف بامبو

شرکت Hangzhou Fine Dream Industrial

شرکت Hangzhou Fine Dream Industrial در سال ۲۰۰۸ میلادی در منطقه بین‌جیانگ (Binjiang) از شهر هانگژو در استان ژجیانگ چین تاسیس شد و یکی از صادرکنندگان بسیار معتبر نخ در چین است. اطلاعات این را با هم مرور می‌کنیم: ۲۵۰ کارمند و کارگر، طیف وسیعی از ماشین‌آلات وارداتی تولید و خطوط تولید متمایز مانند: خطوط ریسندگی، خطوط بافندگی، خطوط ساخت، خطوط بافت و خطوط پیچش. تولید سالانه این شرکت بالغ بر ۳۰ هزار تن نخ است. برخی از محصولات این شرکت عبارتند از:

⦁ نخ کول پلاس
⦁ نخ میکرو پلاس
⦁ نخ پلی‌استر بازیافتی
⦁ نخ کشسان T8
⦁ نخ پلی‌استر

شرکت Quanzhou Chengxie Trading

شرکت تولیدی Quanzhou Chengxie Trading در سال ۲۰۱۵ میلادی در خیابان شوانگ‌لونگ (Shuanglong) از شهر گوانگ‌ژو (Quanzhou) از استان فوجیان چین تاسیس شده و یکی از تامین‌کنندگان در حال رشد نخ در چین است. ارزش تولید سالانه این شرکت در حدود ۱۰۰ میلیون دلار است و تمام اقلام تولید آن از جمله نخ‌ها با استفاده از مواد مرغوب ساخته شده‌اند که با استانداردهای کیفیت صنعت جهانی مطابقت دارد و از گواهینامه‌های OEKO-TEX و ISO برخوردار است. این شرکت بیش از ۹ درصد از تولیدات خود را به کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای خاورمیانه صادر می‌کند که این محصولات عبارتند از:

⦁ نخ کامپوزیت
⦁ نخ قلاب‌دوزی
⦁ الیاف پلی‌استر
⦁ نخ پلی‌استر

شرکت Zhangjiagang Fengkai Textile Technology

شرکت تولیدی Zhangjiagang Fengkai Textile Technology در سال ۲۰۰۸ میلادی در خیابان Binhe از شهر Zhangjiagang استان جیانگ سو در چین تاسیس شد. این شرکت با ۴۰۰ پرسنل، ۱۵ خط تولید مختلف و مجموعه بزرگی از ماشین‌آلات پیشرفته بین ۲٫۵ تا ۵ میلیون‌دلار در سال فروش دارد و نیمی از تولیدات خود را صادر می‌کند. برخی از انواع تولیدات این شرکت عبارتند از:

⦁ نخ پشم
⦁ نخ پنبه
⦁ نخ الیاف پلی‌استر
⦁ نخ پلی‌استر
⦁ نخ کلاسیک
⦁ نخ الیافی

شرکت Jiangyin Loyal Yarns

شرکت تولیدی Jiangyin Loyal Yarns در شهر جیان‌جین چین واقع شده است. این شرکت دارای یکصد کارگر آموزش دیده و پرسنل است در کارگاه‌های تولیدی خود است. برخی از انواع ماشین‌آلات این شرکت عبارتند از: ماشین‌های چرخشی، ماشین‌های شانه‌زنی، ماشین‌های توپینگ، ماشین‌های تست دوبل، ماشین‌های بافندگی، ماشین‌های دوتایی و ماشین‌های ریسندگی. این شرکت دارای بیش از ۱۰ خط تولید مجزا و اتوماتیک با ارزش خروجی سالانه تا ۱۰ میلیون دلار است و انواع محصولات خود را به چندین قاره صادر می‌کند. برخی از این محصولات عبارتند از:

⦁ نخ فانتزی
⦁ نخ رووینگ
⦁ نخ پشم مرینو
⦁ نخ پنبه
⦁ نخ کلاسیک
⦁ نخ پشم

واردات مواد اولیه نساجی از ترکیه

کشور ترکیه یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران و یکی از پنج مبدا برتر کالای وارداتی به ایران بوده است. یکی از نکات جالب توجه در مورد بازرگانی بین ایران و ترکیه این است که در سال اخیر با وجود افزایش میزان کالاهای وارداتی از ترکیه، تراز تجاری صادرات و واردات بین ایران و ترکیه، به سود ایران، مثبت بوده است؛ به این معنا که بعد از سال‌ها میزان صادرات ما به ترکیه از میزان واردات ما از این کشور، پیشی گرفته است.

کشور ترکیه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نخ و پوشاک در جهان است و برخی از برندهای نخ و پوشاک ترکیه از برندهای برتر و مشهور در دنیا هستند. این کشور همچنین در زمینه تولید مواد اولیه شیمیایی طی سی سال اخیر، پیشرفت قابل توجهی داشته است و می‌توان به‌عنوان یک مبدا برای واردات در زمینه مواد شیمیایی مورد نیاز در صنعت نساجی کشور روی آن حساب باز کرد. در ادامه با برخی از شرکت‌های تولید کننده، صادر کننده و عمده‌فروش محصولات نخ و مواد اولیه صنعت نساجی در ترکیه آشنا می‌شویم:

⦁ Fintraco-Tepe Ins.San.Ve Tic. Ltd.Sti شرکت عمده‌فروش در شهر آنکارا
⦁ Guven Yarn Company شرکت تولید کننده در گازیان‌تپ
⦁ Gultekin Okay Salgar-Mercan Kimya Sanayi Ve Ticaret شرکت عمده‌فروش در دنیزلی
⦁ Ra-Ka Ith.Ihr.Ins.San.Ve Tic.L Td.Sti شرکت عمده‌فروش در استانبول
⦁ Vesta Sanayi Urunleri Pazarlama Ltd.Sti شرکت عمده‌فروش در استانبول
⦁ Sirkeci Tekstil شرکت عمده‌فروش در استانبول
⦁ Titbas Tekstil Konfeksiyon San Tic A.S شرکت تولید کننده در استانبول
⦁ Neotek Kimya San Ve Tic A.S شرکت تولید کننده در استانبول
⦁ Tekfen Dis Ticaret A. S شرکت عمده‌فروش در استانبول
⦁ Modo Fancy Yarn Collection شرکت صادرکننده در بورسا
⦁ Cineks Dis Tic.Ve Paz.A.S شرکت تولید کننده در ازمیر
⦁ Kom Tekstil Konf.San.As شرکت خرده‌فروش در استانبول
⦁ Punteks Tekstil Mak.San.Vetic. Ltd.Sti شرکت تولید کننده در ازمیر
⦁ Cagdas Konut Hizmetleri San.Ve Tic.Ltd.Sti شرکت تولید کننده در استانبول
⦁ Kar-Met Foreign Trade Co. Ltd شرکت عمده‌فروش در استانبول

واردات مواد اولیه نساجی؛ یک روش بازرگانی مطمئن و سودآور

تمامی گزارش‌ها از صنعت نساجی کشور حاکی از آن است که این صنعت، تشنه انواع مواد اولیه است که از انواع الیاف، رنگ‌ها و مواد اولیه شیمیایی هستند. وجود این نیاز بهترین ضمانت برای سودآوری و احتمال بالای موفقیت در این نوع از صادرات است. آن‌چه باقی می‌ماند به انجام تحقیقات کافی در زمینه بازارهای خارجی و داخلی، شیوه‌های حمل‌ونقل، تعیین هزینه‌ها، ترخیص مواد اولیه نساجی و آشنایی با قوانین این نوع از واردات است. همچنین در هرزمینه که با کمبود اطلاعات یا تجربه روبه‌رو باشید می‌توانید از خدمات مشاوره شرکت‌های بازرگانی پارت بنیان جویا(PBG) برای موفق حتمی در این نوع از واردات استفاده کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.